Türkiye’de Ev Fiyatına: Almanya’dan 3 Milyon Türk Lirası’na Alabileceğiniz Evler

Türkiye’de ev fiyatları yükselişi herkesin malumu. Kurlardaki artışa karşın Avrupa ve ABD’yle yarıştığımız ev fiyatlarında başka ülkelerden alabileceğimiz evleri merak ettik. Gelin o halde euro kuruna karşın 2-3 milyon  TL’ye alabileceğimiz Almanya’daki evleri birlikte gezelim.

Konut kredi faiz oranlarındaki yükseliş bir yana, ev fiyatlarındaki yükselişle orta gelirli sıfır faizle bile taksit ödeyemeyecek durumda.

Kredi tarafına bakmadan parası olanın dahi artık yatırımlık ev almayı düşünmediği ortamda kiralarla yaşanan kriz bazında gelişmeler de artık 3. sayfa haberlerine konu oluyor. 

İstanbul’da ev fiyatların ortalaması 3 milyonun üzerinde olurken, gerek kirası yüksek gerek 1-2 milyona harabe halinde olan evler yerine 30 TL sınırına dayanan euro kuruna karşın Almanya’da nasıl evler alacağımızı merak ettik, araştırdık. O halde emlakçı gibi sizi de gezdirelim. Vizesiz Almanya turuna buyrun.

100 metrekare bu ev 1930 yılında yapılmış. Ailelerin yaşadığı bir konumda bulunan ev 2 katlı. Kileri ve hazır mutfağı var ancak bir miktar yenilenmeye de ihtiyacı olabilir. O yüzden fiyat da uygun tutulmuş: 79.000 euro yani yaklaşık 2 milyon 300 bin TL’ye denk geliyor.

www.immowelt.de

221 metrekarelik bir alana sahip, 5 odalı bu ev, otobana, kasabalara, okullara yakın bir konumda. Zemin katında küvet, duş, mutfak, depo, 3 oda ve geniş koridor bulunan evde, ahşap merdiven, yukarıda 2 oda ve yine deponun bulunduğu alanlar da var. Fiyatı 100 bin euro yaklaşık 3 milyon TL’ye denk geliyor.

www.immowelt.de

Ev fiyatına satılık apartman! İhale süreciyle satılacak olan bu ev aslında bir apartman, 3 katlı 13 daireli eski bir apartman olduğundan 2 ev harici tadilata ihtiyacı var. Fiyatı mı? 99 bin 999 eurodan (yukarı yuvarlayıp 3 milyon diyelim) başlayan fiyatlarla! Türkiye’de 1 ev fiyatına Almanya’da 13 ev…

www.immowelt.de

Bu kez tek ev var. 10 daireli apartmanın çatı katı. Öyle de bir planlanmış ki 62,2 metrekare evde yaşam alanı, balkonlu bir oturma odası, yatak odası, çocuk odası, mutfak, banyo alanları bulunuyor. Konumu hem merkezi, hem de doğayla iç içe olan bu ev aylık kira olarak 430 euro getiren evin fiyatı 89 bin euro yani yaklaşık 2 milyon 600 bin TL.

www.immowelt.de

Son evimize geldik: 8 odalı 210 metrekare, 1950 yılında yapılsa da 20002li yıllarda yenilenmiş ve fiyatı 100 bin euro.

www.immowelt.de

Gerçi İstanbul gibi dünyanın en güzel şehri varken, yine de dünyaya da bir bakın deriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x