Sabancı Ailesi’nin yönettiği Esas, projesini Japon denizcilik devine sattı

Gökmen Mert KURAL

Pegasus Hava Yolları, Ayakkabı Dünyası, Korozo, Oplog gibi Türkiye’nin önde gelen markalarının sahibi Esas Holding, son yıllarda portföyünün büyük kısmını gayrimenkul ve ticari alanlara yöneltti. Sabancı Ailesi’nin 2009 yılında faaliyete aldığı Esas Gayrimenkul, yurt içi ve yurt dışında toplam varlık değeri 3 milyar euroya ulaşan bir büyüklüğe sahip. Esas Gayrimenkul, 7 alışveriş merkezi, 3 ofis binası ve konut projesiyle Türkiye’nin dört bir yanında yatırımlarını sürdüren Esas’ın portföyünde, ABD ve Kanada’da 17, İngiltere’de 8, Almanya ve Hollanda’da 2, Belçika’da da 1 gayrimenkul projesi bulunuyor. Esas, yurtdışındaki bu projeler arasında en önemlilerinden biri olan Londra’daki 111 Strand projesini Japonlara sattı. Japonya’nın en büyük denizcilik gruplarından olan IINO Kaiun Kaisha, 2 bin 830 metrekarelik bu değerli gayrimenkulü bünyesine kattı. Satışa Knight Frank şirketi aracılık etti.

LONDRA’NIN TAM MERKEZİNDE

111 Strand projesi, Londra doğu ucunda, Soho, Mayfair ve St James’e yakınlığıyla tanınmış bir ofis konumunda yer alıyor. Ofis daha önce dünyanın en büyük fonlarından CVC Capital Partners’a kiralanmıştı. Gayrimenkulü satın alan IINO Kaiun Kaisha, 1899 yılında kuruldu. Şirketin 70’ten fazla iştiraki bulunuyor.

GEÇEN YIL DEV SATIN ALMA YAPMIŞTI

Sabancı Ailesi’nin yönettiği bağlı şirket Frankfurt merkezli gayrimenkul yatırım yöneticisi Feldberg Capital, 2023 yılında İngiltere’de sahip olduğu gayrimenkullerle dikkat çeken Brunswick Property Partners’ı (BPP) satın almıştı

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x